Council picks commission members | TahoeDailyTribune.com

Council picks commission members

Elaine Goodman / Tahoe Daily Tribune

SOUTH LAKE TAHOE ” With a large field of candidates to choose from, the City Council needed tiebreaker votes Tuesday to select members for three city commissions.

“This is a very nice problem to have,” Councilwoman Kathay Lovell said of the large field of applicants.

Radio show host Howie Nave was among those named to the city’s Airport Commission. He was selected as one of two members who live outside of city limits. The commission’s other three members are city residents.

Former City Councilman Ted Long, who lost his bid for re-election in November, applied for the Latino Affairs and Airport commissions. The council did not appoint him to either.

The council instructed the new Sustainability Commission to return within 60 days with a proposed mission statement and work program. At that time, the council will decide if it wants to keep the existing lineup of commission members.

The commissions serve in an advisory role to the City Council and city manager.

Recommended Stories For You

The council made appointments to several other of its boards and commissions in January.

The following is a list of applicants for the various boards and commissions, who was appointed, and how City Council members Jerry Birdwell, Hal Cole, Bill Crawford, Bruce Grego and Kathay Lovell voted on the applicants at Tuesday’s meeting:

Applicant selected:

Rich Belli (3 votes ” Birdwell, Cole, Lovell)

Applicants not selected:

Danny Freemon (2 votes ” Crawford, Grego)

John Andoh

Ernie Claudio

Patricia Hickson

Laurie Scribe

Applicants selected:

Doug Gayner (5 votes ” Birdwell, Cole, Crawford, Grego, Lovell)

Robert Olea (3 votes ” Cole, Grego, Lovell)

John Andoh (3 votes ” Birdwell, Cole, Lovell)

Applicants not selected:

Claudio Bellotto (2 votes ” Crawford, Grego)

Eduard Verhagen (2 votes ” Birdwell, Crawford)

Ted Long (0 votes)

County:

First vote produced a

four-way tie:

Robert Boone (2 votes ” Crawford, Grego)

Michael Bradford (2 votes ” Birdwell, Cole)

David Kelly (2 votes ” Crawford, Lovell)

Howie Nave (2 votes ” Cole, Lovell)

Applicants not selected:

Peter MacRoberts (1 vote ” Grego)

Don Morrill (1 vote ” Birdwell)

David Schlosser (0 votes)

William Schroeder (0 votes)

John Simon (0 votes)

Garry Bowen (0 votes)

County: Second vote

Applicants selected:

Michael Bradford (3 votes ” Birdwell, Cole, Lovell)

Howie Nave (3 votes ” Birdwell, Cole, Lovell)

Applicants not selected:

Robert Boone (2 votes ” Crawford, Grego)

David Kelly (2 votes ” Crawford, Grego)

First vote

Applicants selected:

Hermano Aragon (4 votes ” Birdwell, Cole, Crawford, Lovell )

Pedro Lopez (4 votes ” Birdwell, Crawford, Grego, Lovell)

Refugio Pinedo (3 votes ” Cole, Crawford, Grego)

Jesus Posada (3 votes ” Cole, Crawford, Grego)

Applicants tied for fifth seat:

Ernie Claudio (2 votes ” Birdwell, Lovell)

Bonnie Driscoll (2 votes ” Grego, Lovell)

Kathy Haven (2 votes ” Cole, Grego)

Mario Mendoza (2 votes ” Cole, Crawford)

Paul Moniot (2 votes ” Birdwell, Lovell)

Applicant not selected:

Ted Long (1 vote ” Birdwell)

Second vote:

Applicants tied:

Ernie Claudio (2 votes ” Crawford, Grego)

Kathy Haven (2 votes ” Cole, Lovell)

Applicants not selected:

Bonnie Driscoll (1 vote ” Birdwell)

Mario Mendoza (0 votes)

Paul Moniot (0 votes)

Third vote:

Applicant selected:

Ernie Claudio (3 votes ” Birdwell, Crawford, Grego)

Applicant not selected:

Kathy Haven (2 votes ” Cole, Lovell)

Applicant selected:

Kirstin Cattell (5 votes ” Birdwell, Cole, Crawford, Grego, Lovell)

Local business owner/operator

Applicant selected:

Claire Fortier (5 votes ” Birdwell, Cole, Crawford, Grego, Lovell)

Education representative

Applicant selected:

Elizabeth Quandt (3 votes ” Birdwell, Cole, Lovell)

Applicants not selected:

Garry Bowen (1 vote ” Grego)

Juliana Prosperi (1 vote ” Crawford)

Environmental advocate representative

Applicant selected:

Do Lee (2 votes ” Cole, Lovell)

Applicants not selected:

John Andoh (0 votes)

Garry Bowen (1 vote ” Crawford)

Patricia Hickson (0 votes)

Don Morrill (1 vote ” Grego)

Laura Scriber (0 votes)

Tom Wendell (0 votes)

Eric Winford (0 votes)

Labor Industry Representative

Applicant selected:

Don Morrill (5 votes ” Birdwell, Cole, Crawford, Grego, Lovell)

General Public ” 2 seats

Three applicants tied:

Patricia Hickson (2 votes ” Cole, Lovell)

Juliana Prosperi (2 votes ” Crawford, Grego)

Eric Winford (2 votes ” Cole, Lovell)

Applicants not selected:

John Andoh (0 votes)

Ernie Claudio (1 vote ” Grego)

Claire Fortier (0 votes)

Do Lee (0 votes)

Laurie Scribe (1 vote ” Birdwell)

Tom Wendell (1 vote ” Crawford)

General Public Representative: Second vote

Applicants selected:

Juliana Prosperi (4 votes ” Birdwell, Cole, Crawford, Grego)

Eric Winford (4 votes ” Cole, Crawford, Grego, Lovell)

Applicant not selected:

Patricia Hickson (2 votes ” Lovell, Birdwell)